Docent Engels – muziek
We hebben gesproken met Rob van Stormbroek, enthousiast docent Engels aan de Ambelt in Apeldoorn. Het werd een boeiende ontmoeting over passie, grootse plannen en persoonlijke diepgang. Naast docent is Rob ook dirigent bij het vocaal ensemble In the Mood in Apeldoorn, waarin wij als alt en bariton meezingen.
Zijn passie is onmiskenbaar muziek, maar door het gesprek heen wordt de passie aangescherpt. Naast zingen is Rob´s passie:
“Alles uit mensen halen, uit mezelf en de mensen om me heen”.
Waar komt je passie voor muziek en zang vandaan?
Ik kom uit een muzikaal gezin. Vroeger bij ons thuis werd er altijd veel gemusiceerd. Mijn vader speelde orgel. Ik speelde cello en door goed te kijken waar mijn vader zijn voeten plaatste probeerde ik de baslijn mee te spelen. Dit is voor mij een mooie herinnering, je kunt zeggen: ik volgde mijn vader op de voet.
In een later stadium ben ik gaan zingen met vrienden en werd dat mijn hoofdvak op het conservatorium (samen met schoolmuziek als tweede hoofdvak en cello als bijvak).
Hoe is je passie “Alles uit mensen halen” ontstaan?
Deze passie kent een tweetal aanleidingen als je dat zo kunt noemen. De eerste gebeurtenis die hierin een rol speelt kwam voort uit de gezinssituatie waarin ik opgroeide. Op de lagere school was ik niet zo van het leren, mijn belangstelling lag veel meer in het dynamische, het bewegen, het voetballen. Ik spookte niet veel uit op school. Mijn zussen deden het geweldig op school en ik belandde op de MAVO. Mijn zus zag dit met lede ogen aan en spoorde mij aan om ook naar de HAVO te komen. Inmiddels had ik ontdekt wat ik wilde: naar het conservatorium en zang studeren…. én ik was vastbesloten om, geprikkeld door de resultaten van mijn zussen, alles uit me zelf te halen!
De tweede gebeurtenis die hierin erg belangrijk is geweest was de geboorte van mijn zoon, die als kind ernstige gezondheidsproblemen had waardoor er op school ook leermoeilijkheden ontstonden. Vanuit mijn passie “Alles uit mezelf halen” wilde ik natuurlijk ook alles uit mijn zoon proberen te halen. Het was nodig dat ik me, nog meer dan ik al deed, ging verdiepen in leren, leerbeperkingen, leerconcepten en methodes die hem konden helpen.
Gecombineerd met mijn belangstelling voor computers en ICT ontstond een methodiek die hem hielp om te leren rekenen, de tafels van vermenigvuldigen te leren.
Kan je wat meer vertellen over die methodiek?
Mijn methodiek bestaat uit een concept en een aanpak. Het belangrijkste element in het concept is mijn uitgangspunt dat om iets te leren je de juiste dingen moet herhalen. Dit in tegenstelling tot de bestaande leermethoden waarin leerstof wordt aangereikt, je er zoveel mogelijk uit oppakt (soms goed, soms half, soms fout) en dat je daarop verder borduurt.
In mijn aanpak leer je juist niet die halve of hele fouten en bouw je vanaf het begin juiste kennis op. Een 2e belangrijk element in de methode is het gebruiken van het bevestigen. Ik toets kinderen op hun kennis als zij zelf aangeven: ik ben er klaar voor, ik kan het en ik wil een toets doen. Dit werkt enorm stimulerend!
Deze methodiek ondersteun ik met diverse aanpakken om de aangeboden lesstof aan te bieden. Een belangrijk hulpmiddel hierbij is de PC. Een prima hulpmiddel om vaak te herhalen en te oefenen op juiste stof.
Rob laat via Youtube een voorbeeld zien van een taalles, waarbij heel veel voorbeeldzinnen voorbijkomen waarin het ´meewerkend voorwerp´ met rood wordt aangegeven. Het leereffect zit hem ook in de opbouw, eerst de zin zonder hulpmiddel (weet je het mogelijk al??) en dan zoals het goed is met een aanduiding. Voorbeeld, eerst verschijnt de zin:
De regering geeft het onderwijs extra geld. Kort daarna gevolgd door:
De regering geeft het onderwijs extra geld.
Rob´s ervaring is dat als je dit maar consequent volhoudt er alleen correcte kennis wordt opgeslagen en dat je dus sneller leert.
We praten hier nog wat langer over door. Rob wil graag een platform vormen wat deze methodiek onder de aandacht van lerend Nederland wil brengen en hij zou dat graag aan het eind van zijn carrière na willen laten (zie ook de oproep aan het einde van het interview).
Heb je de methodiek ook op jezelf toegepast?
Uiteraard. Op dit moment ben ik aan het leren om in mijn drummen de ´enkelhandige roffel´ onder de knie te krijgen. Dat lijkt eenvoudig maar dat is het zeker niet. Het is een kunde om de kracht van de slag, de grip op de stok, de bounce van de trommel en het tempo zo op elkaar af te stemmen dat er ´moeiteloos´ een roffelend geluid uit voort komt. Stap voor stap, alleen de goede dingen doen brengen me daarin steeds verder.
Rob is ook een filosoof. Naar aanleiding van dit verhaal wordt er een nieuwe wet gelanceerd, de ”Wet van de accelererende achterstand”. In het kort gezegd: als de noodzaak hoog is (ik sta op achterstand) ontwikkel je hulpmiddelen die de meer getalenteerde niet nodig denkt te hebben waardoor je uiteindelijk soms verder komt.
Wat zijn jouw inspiratiebronnen?
De eerste en heel belangrijke inspiratiebron was voor mij het gezinsleven thuis. Er werd heel veel gemusiceerd. Met name mijn vader heeft me enorm gestimuleerd; vooral door zijn eigen enthousiasme. Tijdens mijn conservatorium periode was Joop Schets (koordirectie) een belangrijke inspiratiebron. Bij hem ervoer ik voor het eerst aan den lijve hoe inspirerend gebaren kunnen zijn.
Heb je nog inspirerende boekentips?
Een prachtig en voor mij leerzaam boek is de serie boeken van C.S. Lewis, de Chronicles of Narnia. Het hielp mij om b.v. de thema´s oprechtheid en eerlijkheid voor mezelf goed te onderzoeken. Een absolute aanrader.
Zie voor informatie: http://nl.wikipedia.org/wiki/De_Kronieken_van_Narnia
Er is natuurlijk ongelofelijk veel meer, maar als ik dan nog twee titels moet noemen: Het Woud der Verwachting van Hella Haasse en De Gebroeders Karamazov van Dostojevski.
Doorgeven?
Iedereen is welkom. Ik ga graag een keer wandelen. Bijdragen aan mijn platform zijn van harte welkom.
Contactgegevens….
Email: robvanstormbroek@planet.nl
Platform
Ik zou heel graag met een aantal mensen mijn methodiek willen doorwerken en onder de aandacht brengen van lerend Nederland.
Wie zich herkent in mijn verhaal, in de gedachte, in de onderliggende concepten of er op een of andere manier iets aan wil bijdragen nodig ik van harte uit om met mij contact op te nemen.






Leave a Reply